Sao Paulo Eyaleti Hakkında Genel Bilgiler

Brezilya'nın Sao Paulo Eyaletinde Demografi ve Nüfus, Altyapı, Ekonomi ve Ticaret

Ekonomi ve Ticaret
Ulusal ekonomiyi yönlendiren Sao Paulo, “Brezilya’nın Lokomotifi” olarak adlandırılmaktadır.

Eyalette, Brezilya’da üretilen tüm mal ve hizmetlerin %34’ü üretilmektedir. Ülkenin ithalatının yaklaşık %42’si, ihracatının yaklaşık %34’ü, finans işlemlerinin ise % 68'i burada gerçekleşmektedir.

Sao Paulo şehrinde ise, ülke GSMH’nın %15’i, eyalet hâsılasının ise %36’sı üretilmektedir.

Sao Paulo eyaletinde tarım, uygun hava koşulları, verimli toprak ve modern teknoloji sayesinde oldukça geniş bir üretim yelpazesine sahiptir. Başta kahve olmak üzere, meyve, şekerkamışı, pamuk, soya, pirinç ve mısır en çok üretilen ve ihraç edilen ürünlerdir. Şeker kamışı üretiminin bugün büyük bir kısmı, motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılan etanol üretiminde kullanılmaktadır.

Türkiye-Arjantin İkili İlişkileri

Brezilya sanayisinin kalbi sayılan Sao Paulo, en küçükten en büyüğe kadar hemen her ekonomik sektörün merkezidir. Başta otomotiv, inşaat, petrokimya olmak üzere, ileri teknoloji, telekomünikasyon, bankacılık, kozmetik, moda, elektronik alet, bilgisayar, danışmanlık ve yiyecek sektörleri, Sao Paulo’da üretim yapan başlıca sektörlerdir.

Sao Paulo, Brezilya’nın en çok enerji üreten ve tüketen eyaletidir. Enerjinin yaklaşık %90’ı hidroelektrik santrallerinde üretilmektedir. Ayrıca, 4 petrol rafinerisi üretim yapmaktadır.

Demografi ve Nüfus
Sao Paulo, Brezilya’nın 27 eyaletinden biri ve en büyüğüdür. Sonuncusu 1 Nisan 2007 yılında yapılan nüfus sayımına göre, eyalet nüfusu 39.827.570’tir. Sao Paulo eyaletinin başkenti olan Sao Paulo, güney yarımkürenin en büyük şehri, dünyanın 4. büyük metropolü ve Brezilya’nın sanayi, ticaret, finans ve kültür merkezidir. 2007 resmi nüfus sayımına göre şehir nüfusu 10.886.518’dir. Ancak, şehir nüfusunun banliyölerle birlikte 15-22 milyon arasında olduğu tahmin edilmektedir.  Şehrin nüfusu, ülkenin toplam nüfusunun %5,7’sini oluşturmaktadır.

Türkiye-Beyaz Rusy Ekonomik ve Ticari İlişkiler - Türkiye-Belarus İki Ülke Arasındaki Ticari İlişkiler

Altyapı
Güney Amerika’nın en büyük limanı olan Santos Limanı, Sao Paulo’ya 48 km. uzaklıktadır. Büyük endüstriyel komplekslere ve gemicilik merkezlerine sahiptir. Brezilya’nın ihracatının büyük bir bölümü bu limandan gerçekleşmektedir.

Sao Paulo’da üç büyük havalimanı bulunmaktadır. Congonhas havaalanı, kısa mesafeli uçuşlar için; Brezilya’nın en büyük havalimanı olan Guarulhos, ülke içi uzun mesafeli ve uluslararası uçuşlar için; Viracopos ise, uluslararası kargo taşımacılığı için kullanılmaktadır. Havaalanlarının özelleştirilmesi gündemdedir.

Bunlara da Bak

Arjantin'de Ne Yenir, Venezuela Nerede, Brezilya Plajları, Latin Amerika Tarihi, Latin Amerika Edebiyatı, Kolombiya Neresi, Uruguay Dünya Kupası, Ekvador Haritadaki Yeri, Şilili Futbolcular, Peru Burada, Paraguay Nerede, Surinam'da Kimler Yaşar, Falkland Adaları Kime Ait, Bolivya Yerlileri, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları Nerde... Buenos Aires'deki Türkler, Santiogo Nasıl Bir Şehir, Sao Paulo Sahillerinden Manzaralar, Peru'da İş Yapılır Mı, Bogota'ya Nasıl Gidilir, Karakas Güvenli Bir Şehir Mi, Brezilyalı Kızlar Neden Çok Güzel Oluyor, Uruguay'da Türk Var Mı, Venezuella Devrimi Hakkında Bilgiler, Kolombiyalı Biriyle Evlenmek, Amazonlarda Vahşi Hayat, Arjantin Futbolu'nun Bilinmeyenleri, Maradona Efsanesi, Güney Amerika Aksanıyla İspanyolca, Brezilyalı Mankenker, Perulu Sanatçılar...
Paraguaylı Ünlüler, Uruguay'a Uçakla Nasıl Gidilir, Galapagos Adaları Nereye Baglı, Arjantin'de İş Arayın, Brezilya Zengin Bir lÜke Mi, Brezilya Portekizcesinin Farkları, Kolombiya'dan Ne Alınır Satılır, Ekvador'da En Çok Ne Yetişir, Şili'ye Yerleşmek İçin Gerekenler, Arjantin Şarapları Hakkında Bilgiler, Paraguay'a Kaçan Alman Nazi Subayları, G.Amerika'nın En Büyük Halalimanları.

Güney Amerika Bilgi Arama Kutusu

FALKLAND ADALARI

Resmi Dil: İngilizce
Başkent: Stanley
Nüfusu: 3.060
Para Birimi: Falkland Pound'u

Falkland Adaları Vizesi Başvuru Detayları
Falkland Adaları Konsolosluk Bilgileri

GUYANA

Resmi Dil: İngilizce, Guyana Krolesi, Akawaio, Macushi, Wai-Wai, Arawak, Cariban (bölgesel diller)
Başkent: Georgetown
Nüfusu: 858.870
Para Birimi: Guyana Doları

SURİNAM

Resmi Dil: Flemenkçe, Kabul edilen bolgesel diller: Sranan Tongo, Hintce, Ingilizce, Sarnami, Javanese, Marathi, Bhojpuri, Hakka, Cantonese, Boni, Saramaccan, Paramakan, Ndyuka, Kwinti, Matawai, Cariban, Arawakan Kalina
Başkent: Paramaribo
Nüfusu: 476.000
Para Birimi: Surinam Doları