Kolombiya dili - Kolombiya'da konuşulan diller - Kolombiya etnik diller - Güney Amerika etnik dilleri - Kolombiya yerli halklarının dili

Kolombiya'nın resmi dili İspanyolcadır. Fakat bir çok yerli dili de ait oldugu, yani konuşulduğu bölgelerde resmi olarak tanınmıştır. İspanyolcanin ana dil olarak konusulmadigi yerlerde iki dilli egitim zorunludur. Yani hem resmi dil İspanyolca hem de oranin yerel dili. Günümüzde bu sekilde 60'dan fazla yerli dili mevcut Kolombiya'da. Ayrıca bir çok yerli dilide kaybolmuş durumda.

Bu sayfadaki bilgiler guney-amerika.blogspot.com tarafindan araştırıldı ve düzenlendi. Türkiye'de bu şekilde bilgi veren ilk ve tek sayfa burasıdır ve detaylar sürekli güncellenmektedir. Bu yazıyı kopyalayıp tekrar yayınlamak isterseniz Lütfen bu sayfaya link verip kaynak gosterin.
Bunlardan bazıları ve en yaygın olanları şunlardır: (mavi renklilere tıklayarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz)

 Endonezya'nın Dili - Endonezya'daki Diller

Acagua (Achagua), Andok (Andoque), Arhuaco, Ava-Kuakier (Awa-Cuaiquer), Arawak Dilleri, Bari, Bora, Cimila (Chimila), Barasana, Embara-Baudo, Embera-Catio, Embara-Chami, Embara-Tado, Epana, Kakuka (Cacua), Guahibo, Guambiano, Guanano, Hupde, Inga, Inga Jungle, Koreguaje, Kamsa (Camsa), Karapana (Carapana), Kariyona (Carijona), Kokama-Kokamilla (Cocama-Cocamilla), Kofan (Cofan), Kuiba (Cuiba), Kubeo (Cubeo), Kurripako (Curripaco), Desano, Guahibo, Guayabero, Kicwa (Kichwa), Kuna, Malayo, Muinane, Nhengatu, Nukak Maku, Makaguan (Macaguan), Minika Huitoto (Minica Huitoto), Murui Huitoto, Paezan Dilleri, Playero, Paez, Kechua (Quechua), Ocaina, Palanquero, Piapoco, Piaroa, Piratapuyo, Puinave, Vlax, Saliba, Siona, Siriano, Tanimuka-Reuara, Tariano, Totoro, Tunebo Angosturas, San Andres Kreolesi (San Andres-Providencia Creole), Ticuna (Ticuna), Uv Kuva (Uw Cuwa), Wayuu, Woun Meu, Yari, Yukuna (Yucuna), Yukpa, Yuruti.

Kolombiya'nın kaybolmuş yerli dilleri:
Artık konuşulmayan, yani konuşan sayısı hic kalmamış diller.
Andakui (Andaqui), Anserna, Arma, Basbakoas (Barbacoas), Kagua (Cagua), Karamanta (Caramanta), Kauka (Cauca), Cipca (Chibcha), Cipiayes (Chipiajes), Koksima (Coxima), Koyaima (Coyaima), Kumeral (Cumeral), Makaguaye (Macaguaje), Natagaimas, Omeyes (Omejes), Pijao, Panores, Runa, Tama, Tomedes, Yahuna.

Bunlara da Bak

Arjantin'de Ne Yenir, Venezuela Nerede, Brezilya Plajları, Latin Amerika Tarihi, Latin Amerika Edebiyatı, Kolombiya Neresi, Uruguay Dünya Kupası, Ekvador Haritadaki Yeri, Şilili Futbolcular, Peru Burada, Paraguay Nerede, Surinam'da Kimler Yaşar, Falkland Adaları Kime Ait, Bolivya Yerlileri, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları Nerde... Buenos Aires'deki Türkler, Santiogo Nasıl Bir Şehir, Sao Paulo Sahillerinden Manzaralar, Peru'da İş Yapılır Mı, Bogota'ya Nasıl Gidilir, Karakas Güvenli Bir Şehir Mi, Brezilyalı Kızlar Neden Çok Güzel Oluyor, Uruguay'da Türk Var Mı, Venezuella Devrimi Hakkında Bilgiler, Kolombiyalı Biriyle Evlenmek, Amazonlarda Vahşi Hayat, Arjantin Futbolu'nun Bilinmeyenleri, Maradona Efsanesi, Güney Amerika Aksanıyla İspanyolca, Brezilyalı Mankenker, Perulu Sanatçılar...
Paraguaylı Ünlüler, Uruguay'a Uçakla Nasıl Gidilir, Galapagos Adaları Nereye Baglı, Arjantin'de İş Arayın, Brezilya Zengin Bir lÜke Mi, Brezilya Portekizcesinin Farkları, Kolombiya'dan Ne Alınır Satılır, Ekvador'da En Çok Ne Yetişir, Şili'ye Yerleşmek İçin Gerekenler, Arjantin Şarapları Hakkında Bilgiler, Paraguay'a Kaçan Alman Nazi Subayları, G.Amerika'nın En Büyük Halalimanları.

Güney Amerika Bilgi Arama Kutusu

Yeni Eklenen Konular

FALKLAND ADALARI

Resmi Dil: İngilizce
Başkent: Stanley
Nüfusu: 3.060
Para Birimi: Falkland Pound'u

Falkland Adaları Vizesi Başvuru Detayları
Falkland Adaları Konsolosluk Bilgileri

GUYANA

Resmi Dil: İngilizce, Guyana Krolesi, Akawaio, Macushi, Wai-Wai, Arawak, Cariban (bölgesel diller)
Başkent: Georgetown
Nüfusu: 858.870
Para Birimi: Guyana Doları

SURİNAM

Resmi Dil: Flemenkçe, Kabul edilen bolgesel diller: Sranan Tongo, Hintce, Ingilizce, Sarnami, Javanese, Marathi, Bhojpuri, Hakka, Cantonese, Boni, Saramaccan, Paramakan, Ndyuka, Kwinti, Matawai, Cariban, Arawakan Kalina
Başkent: Paramaribo
Nüfusu: 476.000
Para Birimi: Surinam Doları