Coca Colla - Bolivya'nin Yeni Kolası - Koka yaprağından üretilen içecek

Bolivya, koka yaprağından üretilen bir gazlı içeceği piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor.
Bolivya'da "kutsal" kabul edilen koka üretimine pararel olarak kokain üretiminin de yayılması endişelerine rağmen, Altiplano bölgesi sakinlerine verilen "colla" adından yola çıkılarak "Coca Colla" adı verilmesi beklenen gazlı içeceğin tanıtımı geçen hafta yapıldı.

11 Ocak 2010

Koka üretiminden sorumlu Kalkınma Bakanının Yardımcısı Hugo Vasquez, koka yetiştiricilerinin inisiyatifinin incelenmekte olduğunu belirttiği açıklamasında, "devletin de kokayı sanayileştirme siyaseti çerçevesinde projeyle ilgilendiğini" açıkladı.

Vazquez, devletin koka yaprağından bu gazlı içeceğin yanı sıra çay, un, pasta, likör ya da diş macunu gibi başka ürünler üretme projeleriyle de ilgilendiğini belirtirken, bir bakanlık kaynağı da içeceğin 4 aya kadar üretime başlayabileceğini kaydetti.
İçecek, tıpkı "Coca-Cola" gibi koyu renkli olacak ve kırmızı bir etiketi bulunacak. Cola-Cola'nın 19. yüzyıl sonlarındaki ilk tarifinde de koka yaprağı bulunuyordu.

Bunlara da Bak

Arjantin'de Ne Yenir, Venezuela Nerede, Brezilya Plajları, Latin Amerika Tarihi, Latin Amerika Edebiyatı, Kolombiya Neresi, Uruguay Dünya Kupası, Ekvador Haritadaki Yeri, Şilili Futbolcular, Peru Burada, Paraguay Nerede, Surinam'da Kimler Yaşar, Falkland Adaları Kime Ait, Bolivya Yerlileri, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları Nerde... Buenos Aires'deki Türkler, Santiogo Nasıl Bir Şehir, Sao Paulo Sahillerinden Manzaralar, Peru'da İş Yapılır Mı, Bogota'ya Nasıl Gidilir, Karakas Güvenli Bir Şehir Mi, Brezilyalı Kızlar Neden Çok Güzel Oluyor, Uruguay'da Türk Var Mı, Venezuella Devrimi Hakkında Bilgiler, Kolombiyalı Biriyle Evlenmek, Amazonlarda Vahşi Hayat, Arjantin Futbolu'nun Bilinmeyenleri, Maradona Efsanesi, Güney Amerika Aksanıyla İspanyolca, Brezilyalı Mankenker, Perulu Sanatçılar...
Paraguaylı Ünlüler, Uruguay'a Uçakla Nasıl Gidilir, Galapagos Adaları Nereye Baglı, Arjantin'de İş Arayın, Brezilya Zengin Bir lÜke Mi, Brezilya Portekizcesinin Farkları, Kolombiya'dan Ne Alınır Satılır, Ekvador'da En Çok Ne Yetişir, Şili'ye Yerleşmek İçin Gerekenler, Arjantin Şarapları Hakkında Bilgiler, Paraguay'a Kaçan Alman Nazi Subayları, G.Amerika'nın En Büyük Halalimanları.

Güney Amerika Bilgi Arama Kutusu

FALKLAND ADALARI

Resmi Dil: İngilizce
Başkent: Stanley
Nüfusu: 3.060
Para Birimi: Falkland Pound'u

Falkland Adaları Vizesi Başvuru Detayları
Falkland Adaları Konsolosluk Bilgileri

GUYANA

Resmi Dil: İngilizce, Guyana Krolesi, Akawaio, Macushi, Wai-Wai, Arawak, Cariban (bölgesel diller)
Başkent: Georgetown
Nüfusu: 858.870
Para Birimi: Guyana Doları

SURİNAM

Resmi Dil: Flemenkçe, Kabul edilen bolgesel diller: Sranan Tongo, Hintce, Ingilizce, Sarnami, Javanese, Marathi, Bhojpuri, Hakka, Cantonese, Boni, Saramaccan, Paramakan, Ndyuka, Kwinti, Matawai, Cariban, Arawakan Kalina
Başkent: Paramaribo
Nüfusu: 476.000
Para Birimi: Surinam Doları