Meksika-Türkiye ilişkileri - Türkiye-Meksika İş Konseyi - Türkiye ve Meksika arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 80. yıldönümü

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, 10-12 Aralıkta Meksika'ya gidiyor.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Babacan'ın ziyaretinin Türkiye'den Meksika'ya Dışişleri Bakanı düzeyindeki ilk ziyaret olma özelliği taşıyacağı belirtildi.

2008'de Türkiye ve Meksika arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 80. yıldönümünün kutlandığının vurgulandığı açıklamada, Babacan'ın ziyaretinin 80. yıldönümü vesilesiyle Meksika ile ilişkilere yeni bir ivme kazandırılması amacıyla planlandığı kaydedildi.

Babacan'ın programı kapsamında, TOBB ve DEİK ile Meksika Dış Ticaret, Yatırım ve Teknoloji İş adamları Konseyi (COMCE) arasında işbirliği protokolleri imzalanarak, Türkiye-Meksika İş Konseyi'nin kurulacağı bildirildi.


Açıklamada şunlar kaydedildi:
"Ziyaret sırasında, Türkiye ile Meksika'nın ikili gündemindeki konuların yanı sıra ülkemizin 'Latin Amerika ve Karayipler Eylem Planı' çerçevesinde bölgesel konular ve ayrıca iki ülkenin aynı dönem için seçildikleri BM Güvenlik Konseyinde işbirliği gibi uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacaktır.

Sayın Bakan ikili temaslarının yanı sıra Meksika Dış İlişkiler Konseyinde (COMEXI) Türk Dış Politikası konulu bir konferans verecektir."

Kaynak: SABAH

Meksika Haberleri >>

Bunlara da Bak

Arjantin'de Ne Yenir, Venezuela Nerede, Brezilya Plajları, Latin Amerika Tarihi, Latin Amerika Edebiyatı, Kolombiya Neresi, Uruguay Dünya Kupası, Ekvador Haritadaki Yeri, Şilili Futbolcular, Peru Burada, Paraguay Nerede, Surinam'da Kimler Yaşar, Falkland Adaları Kime Ait, Bolivya Yerlileri, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları Nerde... Buenos Aires'deki Türkler, Santiogo Nasıl Bir Şehir, Sao Paulo Sahillerinden Manzaralar, Peru'da İş Yapılır Mı, Bogota'ya Nasıl Gidilir, Karakas Güvenli Bir Şehir Mi, Brezilyalı Kızlar Neden Çok Güzel Oluyor, Uruguay'da Türk Var Mı, Venezuella Devrimi Hakkında Bilgiler, Kolombiyalı Biriyle Evlenmek, Amazonlarda Vahşi Hayat, Arjantin Futbolu'nun Bilinmeyenleri, Maradona Efsanesi, Güney Amerika Aksanıyla İspanyolca, Brezilyalı Mankenker, Perulu Sanatçılar...
Paraguaylı Ünlüler, Uruguay'a Uçakla Nasıl Gidilir, Galapagos Adaları Nereye Baglı, Arjantin'de İş Arayın, Brezilya Zengin Bir lÜke Mi, Brezilya Portekizcesinin Farkları, Kolombiya'dan Ne Alınır Satılır, Ekvador'da En Çok Ne Yetişir, Şili'ye Yerleşmek İçin Gerekenler, Arjantin Şarapları Hakkında Bilgiler, Paraguay'a Kaçan Alman Nazi Subayları, G.Amerika'nın En Büyük Halalimanları.

Güney Amerika Bilgi Arama Kutusu

Yeni Eklenen Konular

FALKLAND ADALARI

Resmi Dil: İngilizce
Başkent: Stanley
Nüfusu: 3.060
Para Birimi: Falkland Pound'u

Falkland Adaları Vizesi Başvuru Detayları
Falkland Adaları Konsolosluk Bilgileri

GUYANA

Resmi Dil: İngilizce, Guyana Krolesi, Akawaio, Macushi, Wai-Wai, Arawak, Cariban (bölgesel diller)
Başkent: Georgetown
Nüfusu: 858.870
Para Birimi: Guyana Doları

SURİNAM

Resmi Dil: Flemenkçe, Kabul edilen bolgesel diller: Sranan Tongo, Hintce, Ingilizce, Sarnami, Javanese, Marathi, Bhojpuri, Hakka, Cantonese, Boni, Saramaccan, Paramakan, Ndyuka, Kwinti, Matawai, Cariban, Arawakan Kalina
Başkent: Paramaribo
Nüfusu: 476.000
Para Birimi: Surinam Doları