Falkland Adaları Yeni Bir Kriz - Arjantin İngiltere Petrol Krizi

Arjantin ile İngiltere arasında 1982’de savaşa yol açan Falkland Adaları krizi yeniden tırmanıyor. İngiltere’nin petrol arama faaliyetlerinden rahatsız Arjantin, Falkland Adaları ile arasından geçecek tüm gemilerden “izin belgesi” isteyeceğini açıkladı.

İngiltere, deniz aşırı toprağı Falkland Adaları’nda yeni bir gerilimle karşı karşıya. Arjantin hala “Las Malvinas” adını verdiği ve İngiliz egemenliğini tanımadığı Falkland Adaları’ndaki deniz trafiğine yeni kısıtlamalar getirdi. Cumhurbaşkanı Cristina Kirchner tarafından önceki gece imzalanan kararnameye göre, Arjantin limanlarından Falkland adalarına giden, ya da adalara ulaşmak için Arjantin karasularından geçen her geminin izin başvurusu yapması gerekecek.

Bölgede gerilimi yeniden tırmandıran gelişme İngiltere’nin Falkland Adaları açıklarında bulunan enerji zengini deniz yataklarında başlattığı petrol arama çalışmaları. Arjantin’in güneydoğu sahillerinin 300 mil açığında yer alan Falkland Adaları doğu ve batı olmak üzere iki ana kısım ve 200 kadar adacıktan oluşuyor. Jeolojik araştırmalar adaların açığındaki deniz yataklarında 60 milyar varillik petrol rezervi olabileceğini gösteriyor. Arjantin ve İngiltere, Falkland Adaları’na hakim olmak için 1982 yılında kısa bir süre savaşmış, 1000 kişinin ölümüne yol açan savaş İngiltere’nin galibiyetiyle sonuçlanmıştı.

Bunlara da Bak

Arjantin'de Ne Yenir, Venezuela Nerede, Brezilya Plajları, Latin Amerika Tarihi, Latin Amerika Edebiyatı, Kolombiya Neresi, Uruguay Dünya Kupası, Ekvador Haritadaki Yeri, Şilili Futbolcular, Peru Burada, Paraguay Nerede, Surinam'da Kimler Yaşar, Falkland Adaları Kime Ait, Bolivya Yerlileri, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları Nerde... Buenos Aires'deki Türkler, Santiogo Nasıl Bir Şehir, Sao Paulo Sahillerinden Manzaralar, Peru'da İş Yapılır Mı, Bogota'ya Nasıl Gidilir, Karakas Güvenli Bir Şehir Mi, Brezilyalı Kızlar Neden Çok Güzel Oluyor, Uruguay'da Türk Var Mı, Venezuella Devrimi Hakkında Bilgiler, Kolombiyalı Biriyle Evlenmek, Amazonlarda Vahşi Hayat, Arjantin Futbolu'nun Bilinmeyenleri, Maradona Efsanesi, Güney Amerika Aksanıyla İspanyolca, Brezilyalı Mankenker, Perulu Sanatçılar...
Paraguaylı Ünlüler, Uruguay'a Uçakla Nasıl Gidilir, Galapagos Adaları Nereye Baglı, Arjantin'de İş Arayın, Brezilya Zengin Bir lÜke Mi, Brezilya Portekizcesinin Farkları, Kolombiya'dan Ne Alınır Satılır, Ekvador'da En Çok Ne Yetişir, Şili'ye Yerleşmek İçin Gerekenler, Arjantin Şarapları Hakkında Bilgiler, Paraguay'a Kaçan Alman Nazi Subayları, G.Amerika'nın En Büyük Halalimanları.

Güney Amerika Bilgi Arama Kutusu

FALKLAND ADALARI

Resmi Dil: İngilizce
Başkent: Stanley
Nüfusu: 3.060
Para Birimi: Falkland Pound'u

Falkland Adaları Vizesi Başvuru Detayları
Falkland Adaları Konsolosluk Bilgileri

GUYANA

Resmi Dil: İngilizce, Guyana Krolesi, Akawaio, Macushi, Wai-Wai, Arawak, Cariban (bölgesel diller)
Başkent: Georgetown
Nüfusu: 858.870
Para Birimi: Guyana Doları

SURİNAM

Resmi Dil: Flemenkçe, Kabul edilen bolgesel diller: Sranan Tongo, Hintce, Ingilizce, Sarnami, Javanese, Marathi, Bhojpuri, Hakka, Cantonese, Boni, Saramaccan, Paramakan, Ndyuka, Kwinti, Matawai, Cariban, Arawakan Kalina
Başkent: Paramaribo
Nüfusu: 476.000
Para Birimi: Surinam Doları