Uruguay'ın kürtaj sorunu - Uruguay'da kürtaj serbestisi ortalıgı karıştırdı - Uruguay devlet başkanı kürtaj yüzünden istifa ediyor

Nüfusun çoğunluğunun Katolik olduğu Güney Amerika ülkesi Uruguay"da solcu Devlet Başkanı Tabare Vazquez'in kürtaja izin vermesi krize neden oldu. Vazquez, tutumunu eleştiren partisinden istifa ediyor.

Uruguay Devlet Başkanı Tabare Vazquez'in, hamileliğin ilk 12 haftasında kürtajın suç olmaktan çıkarılmasıyla ilgili yasayı veto etmesinin ardından, lideri olduğu iktidardaki Sosyalist Parti'den gelen eleştiriler üzerine istifa edebileceğini söylediği bildirildi. Sosyalist Parti senatörlerinden Monica Xavier'in, bir yerel radyoya yaptığı açıklamaya göre, Başkan Vazquez, partisinin kontrolündeki Kongrenin, aldığı veto kararını kınaması ve gelecek yıl yeni bir yasa teklifi sunacağını açıklamasından birkaç gün sonra istifa edebileceğini ifade etti.


İSTİFA TARTIŞMASI
Xavier, "İstifa duyurusu birkaç gün önce geldi. Hem Devlet Bakanı, hem bizim için üzücü bir karar. Kendisini (parti liderliğinden) ayrılmaktan vazgeçirmek için mümkün olan her şeyi yapacağız" dedi.
Nüfusun çoğunluğunun Katolik olduğu ülkede nadir görülen bir adım olarak nitelenen, kürtajın gebeliğin ilk 12 haftasında suç olmaktan çıkarılmasıyla ilgili yasa, Kongreden geçen ay geçmişti. Doktor olan merkez solcu lider Vazquez, kendi partisinin üyeleriyle karşı karşıya gelerek, kürtajla ilgili kısıtlamaları yumuşatmayı veto edeceğini sürekli yinelemişti.
Vazquez yasayı veto ederken, kadınlara istenmeyen gebeliklerle ilgili yardım etmenin, kürtajı kolaylaştırmaktan daha önemli olduğunu söylemişti.

KÜRTAJ 1938'DEN BERİ YASAK

Uruguay'da 1938 yılında çıkan kürtaj yasasına göre, kürtaj yaptıran kadınlar 9 aya kadar, ameliyatı yapanlar da 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor. Yasaya göre kürtaja sadece tecavüz vakalarında ve anne ya da ceninin hayati tehlikesi bulunması durumunda izin veriliyor.

Dünyadaki Katolik nüfusun yaklaşık yarısının yaşadığı Latin Amarika'da kürtaj sadece Küba ve Guyana'da yasal.
Vazquez, Uruguay devlet başkanlığına 2005'te seçilmişti
Kaynak: Hurhaber / Deutsche Welle

Uruguay Haberleri >>

Bunlara da Bak

Arjantin'de Ne Yenir, Venezuela Nerede, Brezilya Plajları, Latin Amerika Tarihi, Latin Amerika Edebiyatı, Kolombiya Neresi, Uruguay Dünya Kupası, Ekvador Haritadaki Yeri, Şilili Futbolcular, Peru Burada, Paraguay Nerede, Surinam'da Kimler Yaşar, Falkland Adaları Kime Ait, Bolivya Yerlileri, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları Nerde... Buenos Aires'deki Türkler, Santiogo Nasıl Bir Şehir, Sao Paulo Sahillerinden Manzaralar, Peru'da İş Yapılır Mı, Bogota'ya Nasıl Gidilir, Karakas Güvenli Bir Şehir Mi, Brezilyalı Kızlar Neden Çok Güzel Oluyor, Uruguay'da Türk Var Mı, Venezuella Devrimi Hakkında Bilgiler, Kolombiyalı Biriyle Evlenmek, Amazonlarda Vahşi Hayat, Arjantin Futbolu'nun Bilinmeyenleri, Maradona Efsanesi, Güney Amerika Aksanıyla İspanyolca, Brezilyalı Mankenker, Perulu Sanatçılar...
Paraguaylı Ünlüler, Uruguay'a Uçakla Nasıl Gidilir, Galapagos Adaları Nereye Baglı, Arjantin'de İş Arayın, Brezilya Zengin Bir lÜke Mi, Brezilya Portekizcesinin Farkları, Kolombiya'dan Ne Alınır Satılır, Ekvador'da En Çok Ne Yetişir, Şili'ye Yerleşmek İçin Gerekenler, Arjantin Şarapları Hakkında Bilgiler, Paraguay'a Kaçan Alman Nazi Subayları, G.Amerika'nın En Büyük Halalimanları.

Güney Amerika Bilgi Arama Kutusu

Yeni Eklenen Konular

FALKLAND ADALARI

Resmi Dil: İngilizce
Başkent: Stanley
Nüfusu: 3.060
Para Birimi: Falkland Pound'u

Falkland Adaları Vizesi Başvuru Detayları
Falkland Adaları Konsolosluk Bilgileri

GUYANA

Resmi Dil: İngilizce, Guyana Krolesi, Akawaio, Macushi, Wai-Wai, Arawak, Cariban (bölgesel diller)
Başkent: Georgetown
Nüfusu: 858.870
Para Birimi: Guyana Doları

SURİNAM

Resmi Dil: Flemenkçe, Kabul edilen bolgesel diller: Sranan Tongo, Hintce, Ingilizce, Sarnami, Javanese, Marathi, Bhojpuri, Hakka, Cantonese, Boni, Saramaccan, Paramakan, Ndyuka, Kwinti, Matawai, Cariban, Arawakan Kalina
Başkent: Paramaribo
Nüfusu: 476.000
Para Birimi: Surinam Doları