Nikaragua'da feministlere baskı - Latin Amerikalı kadınlar Ortega ve karısına karşı birleşiyor - Nikaragua'da kadın sorunları

Latin Amerika'daki kadın örgütleri Sandinista iktidarının yoldaşlarına yönelik baskılarına karşı imza kampanyası yürütüyor. Öte yandan, astrolojiye merak saran eşi Murillo'ya yetkilerinin yarısını devreden Ortega bir çeşit hanedanlık kurma yolunda ilerliyor.

Erhan Üstündağ / Bianet
Nikaragua'da iktidardaki Sandinistaların lideri Daniel Ortaga'nın batıl inançlara sahip eşi yönetimde gün geçtikçe ağırlık kazanırken, ülkede kadın hakları alanında çalışan örgütler ve aktivistler baskılarla karşılaşıyor.
Latin Amerika'nın her yerinden şu ana kadar bin 500 kadın, 2006'da iktidara gelen Ortega hükümetine feministlere yönelik baskılara son verme çağrısında bulundu.

Şiddet Karşı Kadınlar Ağı, Bağımsız Kadın Hareketi üyelerine yönelik yargı baskısına son verilmesini isteyen imzacılar, feministlere yönelik hükümet üyeleri ve isimsiz adreslerden gelen tehditlerin de sonlandırılmasını istediler.

İmza kampanyası Basta ya represion contra las defensoras de derechos humanos en Nicaragua adresinde devam ediyor.

Sosyalizme evet, Chayo'ya hayır!
Nikaragua'da ismi Rosario olan kadınların lakabı Chayo ama duvarlara yazılan slogandan kastedilenin devlet başkanı Ortega'nın eşi Rosario Murillo olduğunu herkes biliyor.

Gioconda Belli, the Guardian'da yayınlanan makalesinde astroloji ve Tarot'a merakının ne zaman başladığı tam olarak bilinemeyen Murillo'nun seçimle gelmemesine rağmen artan oranda yönetimde söz sahibi olduğunu anlatıyor.

2001'deki başarısız seçimlerin ardından Ortega'nın seçildiği 2006 seçimlerinde de onun kampanyasının başında yer alan Murillo ülkedeki siyasetçiler arasında en düşük halk desteğine sahip isim.

Ortega iktidara gelmesinin ardından siyasette kadın temsilini artıracağını söyledi ve ilk iş olarak da yetkilerinin yarsını Murillo'ya devretti.

Hükümetin basınla ilişkiler işini ele alan Murillo bakanların kendisi onaylamadan demeç vermesini yasakladı ve buna uymayanlar da anında uzaklaştırıldı. Örneğin Managua'nın valisi ve Ortega'nın kadim dostlarından Dionisio Marenco iktidarın keyfi uygulamalarını eleştirilerince Sandinistaların hışmına uğradı.

Ortega'nın Murillo'ya yönelik desteğinin kızlarının babasını tacizle suçlamasının ardından eşine verdiği desteğe dayandığı düşünülüyor.(EÜ)

Bunlara da Bak

Arjantin'de Ne Yenir, Venezuela Nerede, Brezilya Plajları, Latin Amerika Tarihi, Latin Amerika Edebiyatı, Kolombiya Neresi, Uruguay Dünya Kupası, Ekvador Haritadaki Yeri, Şilili Futbolcular, Peru Burada, Paraguay Nerede, Surinam'da Kimler Yaşar, Falkland Adaları Kime Ait, Bolivya Yerlileri, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları Nerde... Buenos Aires'deki Türkler, Santiogo Nasıl Bir Şehir, Sao Paulo Sahillerinden Manzaralar, Peru'da İş Yapılır Mı, Bogota'ya Nasıl Gidilir, Karakas Güvenli Bir Şehir Mi, Brezilyalı Kızlar Neden Çok Güzel Oluyor, Uruguay'da Türk Var Mı, Venezuella Devrimi Hakkında Bilgiler, Kolombiyalı Biriyle Evlenmek, Amazonlarda Vahşi Hayat, Arjantin Futbolu'nun Bilinmeyenleri, Maradona Efsanesi, Güney Amerika Aksanıyla İspanyolca, Brezilyalı Mankenker, Perulu Sanatçılar...
Paraguaylı Ünlüler, Uruguay'a Uçakla Nasıl Gidilir, Galapagos Adaları Nereye Baglı, Arjantin'de İş Arayın, Brezilya Zengin Bir lÜke Mi, Brezilya Portekizcesinin Farkları, Kolombiya'dan Ne Alınır Satılır, Ekvador'da En Çok Ne Yetişir, Şili'ye Yerleşmek İçin Gerekenler, Arjantin Şarapları Hakkında Bilgiler, Paraguay'a Kaçan Alman Nazi Subayları, G.Amerika'nın En Büyük Halalimanları.

Güney Amerika Bilgi Arama Kutusu

Yeni Eklenen Konular

FALKLAND ADALARI

Resmi Dil: İngilizce
Başkent: Stanley
Nüfusu: 3.060
Para Birimi: Falkland Pound'u

Falkland Adaları Vizesi Başvuru Detayları
Falkland Adaları Konsolosluk Bilgileri

GUYANA

Resmi Dil: İngilizce, Guyana Krolesi, Akawaio, Macushi, Wai-Wai, Arawak, Cariban (bölgesel diller)
Başkent: Georgetown
Nüfusu: 858.870
Para Birimi: Guyana Doları

SURİNAM

Resmi Dil: Flemenkçe, Kabul edilen bolgesel diller: Sranan Tongo, Hintce, Ingilizce, Sarnami, Javanese, Marathi, Bhojpuri, Hakka, Cantonese, Boni, Saramaccan, Paramakan, Ndyuka, Kwinti, Matawai, Cariban, Arawakan Kalina
Başkent: Paramaribo
Nüfusu: 476.000
Para Birimi: Surinam Doları