Chavez'den Nikaragua'ya "şantajsız ve şartsız" yardım sözü - Ne ABD ne de AB, paralar Chavez'den gelecek

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, geçen ayki seçimlerin ardından ABD ve AB'nin yardımları kesmesi üzerine Venezuela'nın 100 milyon dolar yardımda bulunmayı önerdiğini bildirdi.

Ortega, televizyonda yayımlanan konuşmasında, solcu müttefiki Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in geçen hafta "şantaj yapmadan, hiçbir şart koşmadan" yardım önerisinde bulunduğunu söyledi.

Latin Amerika ülkesi Nikaragu'da geçen ay yapılan, solcu Sandinistlerin zaferiyle sonuçlanan yerel seçimlere hile karıştığını ileri süren muhalefet, seçim sonuçlarının iptal edilmesiyle ilgili yasa teklifinde bulunMuştu. Ortega ise muhalefetin girişiminin Anayasaya aykırı olduğunu ilan eden bir kararname yayımlamıştı.
ABD, tartışmalı seçim sonuçları üzerine geçen hafta Nikaragua'ya yönelik 64 milyon dolarlık yoksullukla mücadele yardımını donduracağını açıklamıştı. AB de 54 milyon dolarlık bütçe finansman desteğini askıya almıştı.

Kaynak: Zaman

Bunlara da Bak

Arjantin'de Ne Yenir, Venezuela Nerede, Brezilya Plajları, Latin Amerika Tarihi, Latin Amerika Edebiyatı, Kolombiya Neresi, Uruguay Dünya Kupası, Ekvador Haritadaki Yeri, Şilili Futbolcular, Peru Burada, Paraguay Nerede, Surinam'da Kimler Yaşar, Falkland Adaları Kime Ait, Bolivya Yerlileri, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları Nerde... Buenos Aires'deki Türkler, Santiogo Nasıl Bir Şehir, Sao Paulo Sahillerinden Manzaralar, Peru'da İş Yapılır Mı, Bogota'ya Nasıl Gidilir, Karakas Güvenli Bir Şehir Mi, Brezilyalı Kızlar Neden Çok Güzel Oluyor, Uruguay'da Türk Var Mı, Venezuella Devrimi Hakkında Bilgiler, Kolombiyalı Biriyle Evlenmek, Amazonlarda Vahşi Hayat, Arjantin Futbolu'nun Bilinmeyenleri, Maradona Efsanesi, Güney Amerika Aksanıyla İspanyolca, Brezilyalı Mankenker, Perulu Sanatçılar...
Paraguaylı Ünlüler, Uruguay'a Uçakla Nasıl Gidilir, Galapagos Adaları Nereye Baglı, Arjantin'de İş Arayın, Brezilya Zengin Bir lÜke Mi, Brezilya Portekizcesinin Farkları, Kolombiya'dan Ne Alınır Satılır, Ekvador'da En Çok Ne Yetişir, Şili'ye Yerleşmek İçin Gerekenler, Arjantin Şarapları Hakkında Bilgiler, Paraguay'a Kaçan Alman Nazi Subayları, G.Amerika'nın En Büyük Halalimanları.

Güney Amerika Bilgi Arama Kutusu

Yeni Eklenen Konular

FALKLAND ADALARI

Resmi Dil: İngilizce
Başkent: Stanley
Nüfusu: 3.060
Para Birimi: Falkland Pound'u

Falkland Adaları Vizesi Başvuru Detayları
Falkland Adaları Konsolosluk Bilgileri

GUYANA

Resmi Dil: İngilizce, Guyana Krolesi, Akawaio, Macushi, Wai-Wai, Arawak, Cariban (bölgesel diller)
Başkent: Georgetown
Nüfusu: 858.870
Para Birimi: Guyana Doları

SURİNAM

Resmi Dil: Flemenkçe, Kabul edilen bolgesel diller: Sranan Tongo, Hintce, Ingilizce, Sarnami, Javanese, Marathi, Bhojpuri, Hakka, Cantonese, Boni, Saramaccan, Paramakan, Ndyuka, Kwinti, Matawai, Cariban, Arawakan Kalina
Başkent: Paramaribo
Nüfusu: 476.000
Para Birimi: Surinam Doları